Kropka nad „i” została postawiona. Sąd Rejonowy w Opolu w osobie Sędziego-Komisarza stwierdził przyjęcie układu, który wcześniej wierzyciele zaakceptowali w 99%. Someo S.A. ze Strzelec Opolskich zostało w ramach postępowania sanacyjnego sprzedane, a pieniądze ze sprzedaży zostaną wypłacone wierzycielom.
Ponad 33 mln zł – tyle łącznie wynosi wartość wierzytelności odzyskanych w ramach sanacji przeprowadzonej przez kwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego Marcina Kubiczka. Chodzi o Someo S.A. ze Strzelec Opolskich. Dzięki temu procesowi uda się zachować 160 miejsc pracy, zaś większość wierzycieli (podmioty publiczno-prawne i wierzyciele handlowi) zostanie spłaconych w 100% w jednej transzy.
Someo S.A. ze Strzelec Opolskich to polski producent i projektant lakierowanych części z tworzyw sztucznych głównie dla branży motoryzacyjnej i elektronicznej. Firma szybko rozwijała działalność, co potwierdziło wyróżnienie Gazelą Biznesu przez „Puls Biznesu” w 2014 r. Załamanie popytu w powyższych branżach, spowodowane pandemią i wojną w Ukrainie, mocno odbiło się jednak na sytuacji finansowej spółki. Z powodu zagrożenia niewypłacalnością Sąd Rejonowy w Opolu otworzył postępowanie sanacyjne Someo. Właśnie zmierza ono do pozytywnego zakończenia.
– To było bardzo sprawne postępowanie sanacyjne. Już w marcu sędzia-komisarz zgodził się na sprzedaż przedsiębiorstwa w ramach przygotowanego planu restrukturyzacyjnego. Niemal pół roku później Rada Wierzycieli zaakceptowała podział środków, który był możliwy dzięki konsensusowi wokół sprzedaży zakładu. W ten sposób wierzyciele są zaspokojeni w 100%, a firma nadal funkcjonuje bez uszczerbku na stanie zatrudnienia – mówi Marcin Kubiczek, zarządca spółki wyznaczony przez sąd.
Someo zostało sprzedane firmie DAEJIN Advanced Materials Poland Sp. z o.o. z Bielan Wrocławskich, która zaoferowała atrakcyjną cenę. W ten sposób udało się sfinalizować proces sanacyjny w sposób, który satysfakcjonuje wszystkie strony.
– Takie sytuacje są dobre dla gospodarki kraju, ale także społeczności lokalnej, która nie traci dużego zakładu pracy mającego wpływ na swoje otoczenie. Życzyłbym każdemu i sobie, żeby postępowanie sanacyjne przebiegało tak bezproblemowo i w atmosferze szerokiej zgody wszystkich interesariuszy – dodaje Marcin Kubiczek.
Zaproponowany przez zarządcę układ został przyjęty przez wierzycieli w 99% (przeciw zagłosował tylko jeden podmiot). W kolejnym kroku Sąd Rejonowy w Opolu wydał obwieszczenie postanowienia o stwierdzeniu przyjęcia układu, dzięki czemu możliwe będzie wypłacenie wierzytelności o wartości ponad 33 mln zł. Wszystkie podmioty objęte układem otrzymają należności w ciągu 2 miesięcy od stwierdzenia przez Sąd prawomocności postanowienia o zatwierdzeniu układu.