To już prawie ostatni etap postępowania restrukturyzacyjnego. Na przełomie lutego i marca wszyscy wierzyciele objęci układem otrzymali spłaty w kwocie ponad 14,5 mln zł. Sąd Rejonowy w Opolu właśnie obwieścił o złożeniu pierwszego sprawozdania z wykonywania planu restrukturyzacyjnego oraz układu.

Someo S.A. ze Strzelec Opolskich to polski producent i projektant lakierowanych części z tworzyw sztucznych głównie dla branży motoryzacyjnej i elektronicznej. Firma szybko rozwijała działalność, co potwierdziło wyróżnienie Gazelą Biznesu przez „Puls Biznesu” w 2014 r. Załamanie popytu w powyższych branżach, spowodowane pandemią i wojną w Ukrainie, mocno odbiło się jednak na sytuacji finansowej spółki.

Z powodu zagrożenia niewypłacalnością Sąd Rejonowy w Opolu otworzył postępowanie sanacyjne Someo, które poprowadził jako kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny Marcin Kubiczek. Przygotował on plan restrukturyzacyjny oraz propozycje układowe, które zostały przyjęte i zatwierdzone przez Radę Wierzycieli, akcjonariuszy, a także Sędzię-Komisarza oraz Sąd.

Jednym z elementów planu restrukturyzacyjnego była sprzedaż zakładu należącego do Someo na rzecz DAEJIN Advanced Materials Poland Sp. z o.o. z Bielan Wrocławskich, która zaoferowała atrakcyjną cenę. Już w ciągu 7 miesięcy od otwarcia postępowania zarządcy udało się zagwarantować środki finansowe na spłatę 100 proc. wierzytelności oraz uniknięcie zwolnień w firmie.

Sprzedaż przedsiębiorstwa pozwoliła na zachowanie blisko 160 miejsc pracy. To niezwykle ważna wiadomość nie tylko dla tych pracowników, ale także dla lokalnego rynku pracy – mówi zarządca.

Dzięki skutecznie przeprowadzonemu procesowi restrukturyzacji udało się zachować 160 miejsc pracy, zaś większość wierzycieli (podmioty publiczno-prawne i wierzyciele handlowi) zostało spłaconych w 100% w jednej transzy. Na przełomie lutego i marca trafiło do nich ponad 14,5 mln zł. W ten sposób w całości (100%) zostały zaspokojone grupy Wierzycieli I-III, wśród których znajdują się m.in. wierzytelności Skarbu Państwa oraz wierzycieli handlowych. Wierzyciele z grupy IV (wierzyciele finansowi) otrzymają spłaty w wysokości 98% wierzytelności głównej.

– Historia Someo jest wręcz podręcznikowym przykładem sukcesu restrukturyzacji. Polskie prawo restrukturyzacyjne oferuje narzędzia, które pozwalają skutecznie wyjść przedsiębiorstwu z kłopotów. Przypadek Someo jest tego najlepszym przykładem: wierzyciele w pełni spłaceni, miejsca pracy zachowane. Kluczowe cele zostały osiągnięte – mówi Marcin Kubiczek.