Realizacja Programu Ugód dla kredytobiorców upadłego Getin Noble Banku nabiera tempa. Zostały zawarte pierwsze ugody, rozpoczęło się także wystawianie listów mazalnych. Zgodnie z zapowiedziami bank otworzy niedługo kolejne etapy Programu, które pozwolą z niego skorzystać jeszcze większej ilości klientów.
Od początku postępowania upadłościowego Getin Noble Banku syndyk Marcin Kubiczek deklarował, że chciałby możliwie dużo postępowań z udziałem upadłego banku zakończyć w drodze ugody. – Zależy mi na polubownym zakończeniu jak największej liczby sporów sądowych. Przygotowaliśmy więc Program Ugód dla konsumentów, którzy wzięli kredyt na cele mieszkaniowe. Warunki zostały zaprojektowane optymalnie pod kątem zabezpieczenia klientów banku, jego wierzycieli i Skarbu Państwa – mówi syndyk Getin Noble Bank S.A. w upadłości Marcin Kubiczek.
Program wystartował w grudniu ubiegłego roku, a już dziś można odnotować jego pierwsze efekty, w tym zawarte ugody, a także wystawianie listów mazalnych. Na ten moment procedowanych jest ok. 1000 spraw nadających się do zawarcia ugody, z czego w 60 przypadkach warunki zostały uzgodnione, więc bank czeka tylko na podpis kredytobiorców pod porozumieniem.
W procesie zawierania ugód przedstawiciele syndyka są w stałym kontakcie m.in. z kancelariami i stowarzyszeniami, które reprezentują frankowiczów kwalifikujących się do udziału w Programie. W przypadku dwóch największych kancelarii łącznie mowa o prawie 700 klientach, którzy spełniają warunki ugody i są nią zainteresowani.
– Realizacja Programu Ugód nabiera tempa z tygodnia na tydzień – mówi syndyk Marcin Kubiczek. – Codziennie przyjmujemy zgłoszenia od kredytobiorców lub ich pełnomocników. Dodatkowo wysłaliśmy ponad 260 pism procesowych do spraw sądowych pozostających w toku wraz z projektem skonkretyzowanej ugody sądowej. Bierzemy też udział w posiedzeniach pojednawczych – od początku roku było ich prawie 800 – podsumowuje.
Aktualnie kształt Programu Ugód pozwala na dołączenie tylko tym kredytobiorcom, którzy są konsumentami i spłacili co najmniej 200% kapitału. Na takie warunki zgodził się prowadzący postępowanie upadłościowe Sędzia-Komisarz, co jest niezbędnym elementem całego procesu. Od samego początku oczywistym było, że w miarę postępu prac związanych z wyliczeniami ekonomicznych założeń do Programu, kredytobiorcom konsumentom zostaną zaoferowane kolejne etapy, nad którymi równolegle trwają prace. Zgodnie z publicznymi deklaracjami syndyk GNB Marcin Kubiczek w najbliższych tygodniach przewiduje modyfikację wymogów formalnych tak, aby jak najmocniej rozszerzyć grupy klientów, którzy mogliby skorzystać z Programu.
– Od początku zapowiadaliśmy, że docelowo Program Ugód ma objąć wszystkie grupy kredytobiorców, więc już niedługo będziemy mogli złożyć kolejny wniosek do Sędziego-Komisarza o wydanie zezwolenia na kolejny etap Programu. Nastąpi to, gdy tylko sfinalizujemy proces analiz (w tym wycenę portfela) – deklaruje Marcin Kubiczek.